W edycji QS World University Rankings 2025 Uniwersytet Gdański przesunął się o 100 miejsc w górę z przedziału 951‒1000 do 851‒900 – to największy awans wśród polskich uczelni z pierwszego tysiąca zestawienia.
W opublikowanym 4 czerwca br. zestawieniu Uniwersytet Gdański przesunął się o 100 miejsc w górę wśród uczelni z całego świata (z przedziału 951‒1000 do 851‒900) i jest to największy awans wśród polskich uczelni z pierwszego tysiąca zestawienia. W realiach ogromnej konkurencji, gdy wszystkie uczelnie usilnie zabiegają o jak najlepsze pozycje rankingowe, jest to wspaniałe osiągnięcie.
Uczelnia nasza znacząco poprawiła notowania także w ujęciu krajowym, awansując z pozycji 11 na pozycję 8 wśród wszystkich notowanych uczelni polskich oraz z pozycji 6 na pozycję 4 w grupie uniwersytetów klasycznych (lepiej notowane zostały jedynie UW, UJ i UAM).
UCZELNIE POLSKIE W RANKINGU QS 2025
O notowanie w tegorocznej edycji rankingu ubiegała się rekordowa liczba instytucji ‒ 5663 uczelnie wyższe z całego świata, z czego sklasyfikowane zostały 1503 uczelnie. W tegorocznej edycji rankingu znalazły się 22 polskie uczelnie wyższe (tyle samo co w roku ubiegłym), spośród których najlepiej oceniono Uniwersytet Warszawski (258 pozycja na świecie), Uniwersytet Jagielloński (312) oraz Politechnikę Warszawską (527). Podium krajowe nie zmieniło się względem ubiegłego roku.
W przedziale 761‒770 sklasyfikowano Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (spadek z pozycji 731‒740), w grupie 801‒850 notowana została Politechnika Gdańska, która awansowała z pozycji 851‒900. Kolejne lokaty uczelni polskich to przedział 851‒900 i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Wrocławski. Przedział 901‒950 zajmują Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki i Politechnika Wrocławska. Pozostałe polskie uczelnie notowane zostały już poniżej światowego tysiąca. I tak w przedziale 1001‒1200 znalazły się Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, zaś w grupie 1201‒1400 ‒ Politechnika Lubelska, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Rzeszowski oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.
METODOLOGIA RANKINGU
Ranking QS oparty jest na 5 głównych kryteriach. Pięćdziesiąt procent wagi to wskaźnik Research and Discovery, z czego na 30% składają się oceny reputacyjne ekspertów akademickich z całego świata, a pozostałe 20% stanowi liczba cytowań będąca szacunkową oceną wpływu i jakości prac naukowych prowadzonych przez uniwersytet. Wskaźnik ten jest obliczany na podstawie danych z bazy Scopus. Kolejne 20% składowej oceny końcowej to wskaźnik Employability and Outcomes opracowany na podstawie opinii pracodawców oraz zdolności instytucji do zapewnienia wysokiego poziomu zatrudnialności swoich absolwentów i kształcenia liderów. Pozostałe kryteria oceny i ich wagi to: Learning Experience ‒ stosunek liczby wykładowców do liczby studentów (10%), Global Engagement ‒ zaangażowanie międzynarodowe (15%) oceniane przez pryzmat liczby zagranicznych naukowców, studentów oraz udziału w międzynarodowych sieciach badawczych oraz Sustainability ‒ zaangażowanie w realizację zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem (5%).
NAJLEPSZE WYNIKI UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO W KATEGORIACH
Uczelnia nasza poprawiła ogólny wynik punktowy (overall score) z 10,6 w roku 2023 do 13,4 obecnie. Wskaźnikami najlepiej ocenianymi w ujęciu światowym okazały się dla UG stosunek liczby wykładowców do liczby studentów (miejsce 454 na świecie, w roku ubiegłym ‒ 493), udział w międzynarodowych sieciach badawczych (476) oraz zagadnienia zrównoważonego rozwoju (483).
W ujęciu porównawczym wśród uczelni polskich w poszczególnych parametrach Uniwersytet Gdański najlepiej wypadł w kategoriach: Employment Outcomes (4 miejsce w Polsce za UW, UJ, UŁ i awans o 4 pozycje), Sustainability (5 miejsce i awans o 2 pozycje) oraz Academic Reputation (6 miejsce w kraju i awans o 2 pozycje).
Pełne zestawienie QS World University Rankings 2025 znajduje się na stronie:
https://www.topuniversities.com/world-university-rankings?sort_by=rank&order_by=asc
Katarzyna Gregorowicz-Bielawska
Biuro Analiz i Ekspertyz UG