Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Wywiady 9 „Zdam to!”

„Zdam to!”

utworzone przez | mar 12, 2022 | Wywiady

PROJEKT OD UCZNIÓW DLA UCZNIÓW I STUDENTÓW

„Zdam to!” – projekt społeczno-edukacyjny skierowany do uczniów i studentów – zainicjowało pięciu uczniów gdyńskich liceów: Łukasz Mandzielewski (VI LO), Antoni Roik (II LO), Jan Matusiak (III LO), Jakub Kupczak (Katolickie LO) oraz Antoni Ziembla (II LO). Projekt powstał w ramach ogólnopolskiej platformy projektów społecznych „Zwolnieni z teorii”. W efekcie projektu „Zdam to!” powstała platforma internetowa obejmująca dwa elementy. Pierwszy z nich to strona, na której pojawiają się ogłoszenia o korepetycjach skierowanych do uczniów na wszystkich poziomach edukacji. Drugi element to baza wiedzy, dzięki której uczniowie mają możliwość zapoznania się z technikami zwiększającymi efektywność procesu nauki oraz sposobami organizacji nauki. O samym pomyśle, jego wykonaniu i realizacji, jak również planach dalszego rozwoju z głównym koordynatorem projektu, Łukaszem Mandzielewskim, rozmawia Agnieszka Bień.

▶ Przeglądając stronę projektu „Zdam to!” panów autorstwa, zauważyć można ogromne zaangażowanie w jego realizację oraz profesjonalizm w wykonaniu. Skąd się wziął pomysł na taki, a nie inny projekt społeczny? Czy wcześniej analizowali panowie sytuację i potrzeby rynku edukacyjnego?

Chcieliśmy, aby nasz projekt rozwiązywał powszechny problem społeczny ważny również dla nas, dlatego wybierając temat, wiedzieliśmy, że będzie on dotyczyć edukacji. Pierwszą i najpoważniejszą kwestią związaną z edukacją, na którą natknęliśmy się w czasie badań pilotażowych przeprowadzonych wśród uczniów, była ogromna presja wywierana na nich przez nauczycieli i rodziców w sprawie nauki. Od dzieci oczekuje się dobrych ocen, lecz nie wskazuje się skutecznych sposobów uczenia się. Przed rozpoczęciem projektu przeprowadziliśmy ankietę wśród uczniów gdyńskich liceów, z której wynikło, że aż osiemdziesiąt dziewięć procent badanych nie zna żadnych metod skutecznej nauki, więc uczy się nieefektywnie. W ich ocenie także znalezienie odpowiedniego korepetytora nie jest łatwe – dwadzieścia procent ankietowanych nie było w stanie znaleźć osoby, która dobrze przygotowałaby ich do testów szkolnych. My, autorzy projektu, jako uczniowie mamy podobne spostrzeżenia, dlatego postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym można będzie poznać różne sposoby nauki oraz – w skrajnych sytuacjach – skontaktować się z osobą, która przygotuje nas do testu z danego przedmiotu w czasie indywidualnych korepetycji.

▶ Czy realizację projektu wspierają jakieś instytucje?

Sama realizacja projektu spoczywa głównie na naszych barkach, lecz czasami to nie wystarcza. Obecnie nasze działania wspierają między innymi Akademia Marynarki Wojennej i Prezydent Miasta Gdyni, którzy objęli projekt patronatem, dzięki czemu znacznie zwiększyła się jego wiarygodność, oraz VI Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, które umożliwiło nam zorganizowanie dla swoich uczniów pierwszych wykładów o metodach efektywnej nauki. Mamy wsparcie również ze strony mediów. Radio Gdańsk, Radio ESKA, Prasa Dzielnicowa Trójmiasta, „Magazyn Gdański” informują o naszym projekcie tak, aby znalazł jak największą liczbę odbiorców.

▶ Czy korzystanie z korepetycji za pośrednictwem portalu Zdam-to.pl jest płatne?

„Zdam to!” jest projektem non profit, czyli nie pobieramy żadnych opłat za korzystanie z portalu, jednak większość korepetytorów pobiera opłatę za swoje usługi. Samo dodawanie ogłoszeń jest darmowe, a gdy zainteresuje nas ogłoszenie, możemy się skontaktować z daną osobą i ustalić kwotę wynagrodzenia za lekcję. Dodam, że ceny można negocjować. Ponadto w odpowiedzi na ostatnie wydarzenia na Ukrainie dodaliśmy specjalną kategorię „Pomoc dla Ukrainy”, w której ogłoszenia mogą dodawać osoby chętne do nieodpłatnego nauczania dzieci z Ukrainy języka polskiego.

▶ W jaki sposób można zostać korepetytorem? Jak weryfikują panowie kompetencje poszczególnych osób zgłaszających się do projektu jako nauczyciele korepetytorzy?

Żeby zostać korepetytorem, wystarczy dodać ogłoszenie – liczymy na to, że osoby zgłaszające chęć udzielania lekcji indywidualnych posiadają odpowiednie przygotowanie do ich prowadzenia. My, jako moderatorzy strony, weryfikujemy poszczególne ogłoszenia pod kątem zgodności z obszarem lub dyscypliną naukową wyodrębnioną w spisie. Uważamy także, że najlepszą formą weryfikacji pod kątem kompetencji będą opinie samych użytkowników portalu. W przyszłości planujemy dodać na stronie możliwość oceny korepetytora, na przykład przez dodawanie oceny w postaci odpowiedniej liczby gwiazdek oraz wyrażenie swojej opinii.

▶ Czy korepetycje ograniczone są tylko do pewnego obszaru, na przykład Trójmiasta, czy korzystać z nich mogą uczniowie i studenci z całej Polski?

Na razie nasze działania skupione są na Pomorzu. Wszyscy nasi korepetytorzy mieszkają właśnie tutaj. Także promocja naszego portalu odbywa się w Trójmieście oraz okolicznych miastach, takich jak Kartuzy, Wejherowo czy Rumia. W przyszłości planujemy jednak rozszerzyć naszą działalność o inne części Polski, a nawet objąć cały kraj możliwością dodawania ogłoszeń. Chcemy podzielić naszą stronę na regiony, dzięki czemu każdy zainteresowany będzie mógł znaleźć odpowiedniego korepetytora blisko siebie.

▶ Na stronie projektu, a także na profilu projektu na Facebooku umieszczają panowie informacje o efektywnych sposobach uczenia się. Do jakiej grupy odbiorców są one skierowane?

Metody skutecznej nauki są przeznaczone dla wszystkich uczniów – od szkoły podstawowej po wyższe uczelnie. Metody te, naszym zdaniem, są bardzo przydatne w czasie samego procesu nauki. Wszystkie z prezentowanych na stronie sposobów zwiększenia efektywności uczenia się przy właściwym zastosowaniu skracają czas potrzebny na naukę oraz pozwalają nauczyć się więcej, dzięki czemu zdobywanie przez nas nowej wiedzy i umiejętności jest bardziej efektywne. Publikujemy także artykuły dotyczące metod organizacji czasu i pracy oraz cenne wskazówki dotyczące zwiększania motywacji do nauki, ponieważ sami wiemy, że czasami jest z tym duży problem. Wszystkie metody prezentowane przez nas na stronie projektu oraz na profilu na Facebooku są dokładnie opisane, a co najważniejsze – potwierdzone badaniami naukowymi. W celu rozpowszechniania informacji dotyczących tych metod prowadzimy wykłady w trójmiejskich liceach. Na naszej stronie można obejrzeć nagrany wykład, który przeprowadziliśmy w VI Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni.

▶ Jakim zainteresowaniem cieszy się panów projekt wśród uczniów i studentów?

Projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, co oczywiście ogromnie nas cieszy. Wykłady organizowanie w liceach znacząco zwiększają jego popularność. Posty na Facebooku trafiły już do ponad stu tysięcy osób, a strona w ciągu ostatniego miesiąca liczy sobie blisko dwa tysiące wejść. Na naszej stronie jest obecnie dwadzieścia ofert korepetycji. W większości dotyczą one takich przedmiotów, jak język angielski i geografia oraz tych przeznaczonych dla osób przyjeżdżających do nas z Ukrainy.

Dziękuję za rozmowę i w panów imieniu zapraszam wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia portalu https://zdam-to.pl/.

Agnieszka Bień


Załączniki

  • 86-88 (1000 kB)
    12.01.2024