Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Nauka i edukacja 9 Obchody XVI Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości na Wydziale Ekonomicznym UG

Obchody XVI Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości na Wydziale Ekonomicznym UG

utworzone przez | sty 24, 2024 | Nauka i edukacja

W dniach 15 i 16 listopada 2023 roku na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się obchody XVI Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. W zorganizowanych z tej okazji wykładach oraz warsztatach wzięło udział wielu studentów oraz uczniów łącznie z 14 szkół ponadpodstawowych.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (ŚTP) to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Organizowany jest od 2008 roku w 180 krajach świata przez instytucje, organizacje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości. Przygotowywane przez nie bezpłatne wykłady, warsztaty, debaty i konkursy pomagają zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania działalności gospodarczej, rozwijania start-upów, wejścia na rynek pracy i wielu innych tematów. Wydział Ekonomiczny jest zaangażowany w to wydarzenie od 2015 roku. Za koordynację ŚTP na Wydziale Ekonomicznym odpowiadają dr Magdalena Markiewicz i dr Ewa Ignaciuk.

Hasło przewodnie tegorocznego ŚTP to „Rewolucje technologiczne” i temu to zagadnieniu poświęcona była większość wystąpień prelegentów uczestniczących w wykładach i warsztatach zorganizowanych na Wydziale Ekonomicznym UG. Osoby, które uczestniczyły w wydarzeniu, mogły wysłuchać czterech fascynujących wykładów, wziąć udział w dwóch inspirujących warsztatach, a także zadawać pytania podczas wywiadu z ekspertką zajmującą się start-upami.

Pierwszą prelegentką była dr Maria Matusiewicz. Wygłoszony przez nią wykład pt. „Fizyczny Internet, czyli logistyka przyszłości” przybliżył istotę koncepcji, która bez wątpienia zmieni sposób dystrybucji towarów.

Następnie dr Andrzej Poszewiecki w niezwykle interesujący sposób, wykorzystując zdobycze najnowszej technologii, w tym AI, przedstawił kwestię wpływu zmian technologicznych na rynek pracy i aktywność zawodową, w odniesieniu do obecnych oraz przyszłych pracowników. Podczas wykładu „Znaczenie technologii dla rynku pracy – rewolucja czy ewolucja?” dr Poszewiecki ukazał zarówno wyzwania, jak i możliwości pojawiające się na rynku pracy w związku z rozwojem technologii, w tym technologii komunikacyjnych, sztucznej inteligencji czy automatyzacji.

Ukazując bogactwo tematów i zagadnień prezentowanych podczas pierwszego dnia ŚTP na Wydziale Ekonomicznym, nie można nie wspomnieć o wykładzie dr Sylwii Machowskiej-Okrój pt. „Jak ekonomiści analizują popyt i czy dobrze jest mieć wysokie przychody? Analiza i narzędzia prognozowania popytu z uwzględnieniem wielu zmiennych”. Wykład cieszył się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród uczniów klas matematycznych i ekonomicznych.

Specjalnie dla licealistów przygotowane zostały warsztaty pt. „Przedsiębiorczość w świecie innowacji”, które poprowadziła dr Małgorzata Ławreszuk, oraz warsztaty przeprowadzone przez Bartosza Radziewicza, studenta II roku studiów magisterskich na Wydziale Ekonomicznym, pt. „W co warto inwestować? Świadome podejście do pierwszych inwestycji”.

Ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszył się wykład pt. „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”, wygłoszony przez Marcina Wąsika-Wiszniewskiego, reprezentującego Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, czyli program edukacji ekonomicznej realizowany we współpracy z Radą Bankowości Elektronicznej Związku Banków Polskich, Warszawskim Instytutem Bankowości oraz Krajową Izbą Rozliczeniową.

Last but not least tegorocznych obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości był wywiad przeprowadzony przez członków Koła Naukowego „HaZet”, pod opieką dr Moniki Grottel, z Aleksandrą Hinc z HiBusiness Aleksandra Hinc Kancelaria Radcy Prawnego. Rozmówczyni, zgodnie z tytułem wywiadu: „Wszystko, co chcemy wiedzieć o prowadzeniu start-upu, ale nie mamy odwagi o to zapytać” podzieliła się ze słuchaczami swoją bogatą wiedzą na temat zakładania i prowadzenia start-upów.

***

W otwartych lub specjalnie przygotowanych dla naszych gości wykładach oraz warsztatach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości wzięło udział łącznie niemal 500 osób. Pierwszego dnia przybyło 240 uczestników, a drugiego dnia ‒ prawie 260 osób. Dziękując za tak liczne i aktywne uczestnictwo w tegorocznych obchodach ŚTP, pragniemy już teraz zaprosić wszystkich na przyszłoroczne wydarzenie.

dr Ewa Ignaciuk
dr Magdalena Markiewicz


Załączniki