Domy profesora Szybalskiego
Niewiele jest osób, które żyły tak jak prof. Wacław Szybalski (9.09.1921–16.12.2020). I nie chodzi tylko o to, że profesor był światowej sławy naukowcem, genetykiem i inżynierem ze Lwowa, dzięki któremu polska nauka wciąż zyskuje prestiż i uznanie.
Liceum, które pomoże Ci zobaczyć to, czego szukasz!
Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Pawła Adamowicza w Gdańsku to niezmiennie jedyna szkoła średnia w Polsce posiadająca tak duże wsparcie uczelni wyższych: Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Muzycznej w Gdańsku. W tym roku obchodzi ona jubileusz pięciolecia istnienia.
Etyka w limerykach
Na piątym semestrze studiów mieliśmy przedmiot o groźnie brzmiącej nazwie „biotechnologia w medycynie – terapie i technologie medyczne”. Aby go zaliczyć, należało napisać krótkie wypracowanie o tematyce związanej z zagadnieniami omawianymi na wykładach.
Q-Con 2024 Technologie kwantowe to przyszłość
6 września br. przyszedł czas na Q-Con 2024, czyli na wielkie zakończenie dwóch tygodni poświęconych technologii i mechanice kwantowej na UG.
Za nami IV Kongres Młodej Nauki
W dniach 11‒14 lipca br. na Uniwersytecie Gdańskim i Politechnice Gdańskiej odbył się IV Kongres Młodej Nauki, w którym wzięło udział aż ponad 400 uczestników z 80 instytucji naukowych z całej Polski i z zagranicy.
Uniwersytet Gdański znacząco poprawia notowania w prestiżowym rankingu QS World University Rankings 2025
W edycji QS World University Rankings 2025 Uniwersytet Gdański przesunął się o 100 miejsc w górę z przedziału 951‒1000 do 851‒900 – to największy awans wśród polskich uczelni z pierwszego tysiąca zestawienia.
“UCZONE” – plenerowa wystawa czasowa o kobietach, które uszczęśliwia nauka
26 maja br. na głównym placu Góry Gradowej, podczas 3. Pikniku Nauki Fahrenheita, odbyło się otwarcie wystawy plenerowej „UCZONE”, która prezentuje sylwetki i dokonania 12 badaczek z trójmiejskich jednostek naukowych. Nazwanie bohaterek wystawy kobietami realnie zmieniającymi świat na lepsze nie jest żadną przesadą. Każda z nich bowiem eksploruje inny obszar nauki, a jej działalność w bardzo dużym stopniu przekłada się na poprawienie jakości naszego życia
NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH – Finał VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej
Przyznam, że idąc na finał VIII edycji Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej, który odbył się 12 kwietnia br. na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, nie spodziewałam się takich emocji. Podczas uroczystej gali wokół mnie siedziała młodzież z całej Polski z opiekunami merytorycznymi. Byli to laureaci i pozostali finaliści wspomnianego konkursu, którzy jako jedną z nagród otrzymali indeks Wydziału Ekonomicznego.
Profesor Artur Blaim i prof. Hanna Mazur-Marzec tegorocznymi laureatami Nagrody im. Jana Heweliusza
Anglista, specjalista od utopii i dystopii w kulturze prof. dr hab. Artur Blaim oraz oceanografka i chemiczka prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec ‒ to tegoroczni laureaci Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.
Pedagogika krytyczna ‒ szkoła konstruktywnego zwątpienia
W roku wielkich lokalnych i globalnych rewolucji, tj. 1968, Paulo Freire wydał iście transformacyjną Pedagogikę uciśnionych ‒ książkę, której nowatorska treść do dziś ma ogromny wpływ na rzesze edukatorów poszukujących w placówkach oświatowych przede wszystkim okazji do pielęgnowania heterodoksyjnego, krytycznego myślenia.