
Timor mentem ligat. Strach wiąże umysł
Dawno, dawno temu ludzie stworzyli pierwsze narzędzia, ujarzmili ogień, zbudowali domostwa, skonstruowali pojazdy i wyruszyli w drogę od natury do kultury.

Przeciw wykładom
„Mówię coś, mówię coś
Wolałbym, żeby samo się mówiło
Wolałbym, żeby samo się grało
Żeby samo się zaczęło
Żeby samo się skończyło”
Tymi wersami z utworu Parasolki Marcin Świetlicki otwierał debiutancki album swojego poetycko-rockowo-performatywnego ansamblu Świetliki.

„Nauka to My” – plenerowa wystawa o różnorodności w nauce
Od 25 maja br. na skwerze Jana Heweliusza w Gdańsku można oglądać plenerową wystawę „Nauka to My”, która ukazuje różnorodność w nauce. W jej ramach dwanaścioro naukowczyń i naukowców z gdańskich uczelni dzieli się swoją pasją, odkryciami i motywacjami, pokazując, jak interdyscyplinarność sprzyja innowacjom. To wyjątkowa okazja, by zajrzeć do świata nauki, a także dostrzec jej piękno i znaczenie w naszym codziennym życiu.

Olimpijczycy logistyki i spedycji
Podczas IX Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej, zorganizowanej przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego, młodzież wykazała się pasją, wiedzą i duchem rywalizacji.

Dni Otwarte Uniwersytetu Gdańskiego
12 i 13 marca br. Bałtycki Kampus UG w Gdańsku-Oliwie wprost tętnił życiem. A to za sprawą Dni Otwartych Uniwersytetu Gdańskiego, które przyciągnęły rzesze tegorocznych maturzystów oraz innych osób zainteresowanych podjęciem lub kontynuowaniem studiów na UG.

Profesor Tomasz Szkudlarek laureatem Nagrody im. Jana Heweliusza za rok 2024
Profesor dr hab. Tomasz Szkudlarek z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego został laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2024 w kategorii nauk humanistycznych i społecznych.

Nowy informator naukowy o Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego
Wydziałowy Zespół ds. Promocji Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, pod kierunkiem prodziekana ds. rozwoju i informatyzacji dr. hab. Artura Giełdonia, prof. UG oraz dr hab. Agnieszki Chylewskiej, prof. UG, przygotował nowy informator naukowy prezentujący działalność badawczą i dydaktyczną wydziału.

Odcienie akademickich hierarchii
Przed laty słynny francuski psychoanalityk Jacques Lacan stwierdził, że studenci, którzy uczestniczyli w masowych protestach Maja ’68, pragnąc obalić aktualny porządek, tak naprawdę marzyli po prostu o posłuszeństwie wobec nowego, jeszcze nie zmaterializowanego mistrza.

Torpor versus motus
Od najmłodszych lat nasza instynktowna potrzeba ruchu jest ujarzmiana, wygłuszana, a nawet potępiana. Dobry uczeń to spokojne, skupione i nieruchome dziecko.

Konferencja „Studenci w Polsce Ludowej w latach 1945‒1989”
Organizacje studenckie i studenckie protesty towarzyszyły najistotniejszym przełomom w dziejach PRL-u, takim jak te z października 1956 roku, marca 1968 roku i sierpnia 1980 roku.